Σάββατο, 30 Οκτωβρίου 2010

Πράσινο το Ελληνικό "ελ κλάσσικο"

Σε ένα όμορφο παιχνίδι όπου χαρακτηρίζεται το Ελληνικό Ελ κλάσσικο λόγω της απόλυτης αντιπαλότητας των δυο ομάδων, ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 2-1 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ. Το παιχνίδι προσέφερε συγκινήσεις αφού είχε απ' όλα. Ανατροπή στο σκορ, αποβολή, πέναλτι.

Με βάση την εικόνα του αγώνα οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο, ο Ολυμπιακός είχε καλύτερη κυκλοφορία και ευτύχησε να προηγηθεί στο 37' με έξοχη ατομική προσπάθεια του Μιραλάς. Δεν εκμεταλλεύθηκε όμως το προβάδισμα του για να σημειώσει και άλλα τέρματα και να τελειώσει το πρωτάθλημα από απόψε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε και ο Παναθηναϊκός πέτυχε την ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Σισσέ αφού εκείνος αρχικά ισοφάρισε στο 57' και στη συνέχεια στο 61' έκανε το 2-1 ευστοχώντας σε χτύπημα πέναλτι. Στη φάση του πέναλτι ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες αφού ο διαιτητής Κάκος, κακώς κατά την προσωπική μου άποψη απέβαλλέ τον Αβραάμ Παπαδόπουλο. Ο παίκτης του Ολυμπιακού όμως δεν ήταν τελευταίος αμυντικός τη στιγμή της παράβασης.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε ύστερα από αυτή την εξέλιξη δεν είχε πολλά περιθώρια επιλογών για να διαχειριστεί τον αγώνα. Πάντως ο Βάσκος τεχνικός ίσως θα πρέπει να διαχειριστεί λίγο καλύτερα ορισμένους ποδοσφαιριστές, όπως είναι ο Ζαουάντ Ζαϊρί, αφού ο παίκτης μπορεί να αποτελέσει ένα χρήσιμο εργαλείο στην ομάδα και είναι κρίμα να χαθεί. Ο Μιραλάς αναμφισβήτητα πρέπει να αποκτηθεί, αφού είναι σε καλή ηλικία και έχει καταπληκτικό ταλέντο.

Αγωνιστικά η δεξιά πτέρυγα του Ολυμπιακού με Φετφατζίδη και Τοροσίδη, έπιασε απόδοση κατώτερη των περιστάσεων. Ο Νίκος Νιόμπλιας εξασφάλισε παράταση της θητείας του στον πάγκο του Παναθηναϊκού, χάρη στον παίκτη του τον Σισσέ και τη μεγαλοψυχία του Ερνέστο Βαλβέρδε. Η συνέχεια στην κόντρα των δύο ομάδων θα δοθεί στο δεύτερο γύρο στο γήπεδο Γ. Καραϊσκάκης. Εκεί τα αστεία θα τελειώσουν, γιατί η ομάδα του Ολυμπιακού είναι πολύ πιο ποιοτική.