Σάββατο, 9 Οκτωβρίου 2010

Νίκη για την Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου.

Χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου, κέρδισε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Λετονίας με 1-0 σε αγώνα που έδωσε για τα προκριματικά του EURO 2012 στο Γ. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε με πολύ όμορφη προσπάθεια στο 54’, ο Βασίλης Τοροσίδης, ο οποίος απέδειξε για άλλον έναν αγώνα πως διανύει περίοδο εξαιρετικής «φόρμας».

Η Εθνική μας ομάδα είχε μερικές ακόμη ευκαιρίες για να προηγηθεί από το πρώτο ημίχρονο, όμως ο Μίτρογλου στάθηκε εξαιρετικά άτυχος σε κεφαλιά που έπιασε, ενώ και ο Ιταλός διαιτητής «έκλεισε» τα μάτια σε οφθαλμοφανέστατο πέναλτι που έγινε επάνω στον Τοροσίδη. Μάλιστα για την ίδια φάση ο Έλληνας διεθνής τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα και θα χάσει την επόμενη αναμέτρηση της Εθνικής μας ομάδας.

Τον συγκεκριμένο αγώνα πάντως αξίζει να τον θυμόμαστε γιατί ο Γιώργος Καραγκούνης συμπλήρωσε 100 συμμετοχές με τα χρώματα της Εθνικής μας ομάδας, για τον λόγο αυτό βραβεύθηκε κιόλας και για το ντεμπούτο του Γιάννη Φετφατζίδη ενός παίκτη που αφήνει μεγάλες προσδοκίες για το μέλλον.