Πέμπτη, 5 Μαρτίου 2009

Κύπελλο Hellas On Line Ποδόσφαιρο

Ολοκληρώθηκαν σήμερα οι αναμετρήσεις για τη προημιτελική φάση του κυπέλλου Hellas On Line στο ποδόσφαιρο, συμπληρώνοντας έτσι το πάζλ των ομάδων που θα συνεχίσουν στα ημιτελικά του θεσμού.
Ο Ολυμπιακός που για ακόμα ένα παιχνίδι δεν εντυπωσίασε, ανέτρεψε το εις βάρος του 1-0 του προηγούμενου αγώνα στην Τούμπα και με σκορ 2-0 στο Γ. Καραϊσκάκης στην παράταση πήρε την πολυπόθητη πρόκριση. Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν στο 46΄ με εξαιρετική κεφαλιά ο Ντιόγο και στο 110’ πάλι με κεφαλιά ο Ματ Ντάρμπισαϊρ σημειώνοντας έτσι και το πρώτο του γκολ στην Ελλάδα.
Ο Πάοκ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 παίκτες χάρη στις αποβολές του Κοντρέρας στο 72’ και του Ίβιτς στο 80’.
Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας έγινε η μεγάλη έκπληξη του θεσμού καθώς ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με σκορ 3-2 από τον Πανσερραϊκό στο ΟΑΚΑ και αποκλείστηκε. Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν στο 23’ ο Μπαϊκαρά και στο 56’ με πέναλντι και 71’ με σουτ ο Τσεχ. Για τους γηπεδούχους μείωσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Χριστοδουλόπουλος στο 75’ και ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό σκορ. Να θυμίσουμε ότι στον πρώτο αγώνα στις Σέρρες οι δύο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες 0-0.